Zvěřinová Kuchařka

Nejchutnější zvěřinové recepty na internetu

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 3.89 (18 Hlasujících)

Výběr selete:
U domácího selete je nejvhodnější sele o váze kolem 35-40 kg, u divokého a staženého selete 25-35 kg. Pokud máme menší divoké sele, zpracujeme menší. Přiměřeně tomu bude redukován níže uvedený postup. Sele by nemělo být moc tučné (což u divokého většinou nebývá) aby se při grilování nevytavoval příliš tuk. Pokud grilujeme sele s bočním ohřevem, tak to zase tolik nevadí.
 

Naložení selete:
Sele se musíme před vlastním grilováním připravit. Minimální příprava je naložení selete do solného láku. Vhodnější je maso ještě lákem nainjektovat.
Nálev na napíchání selat:
2 l vody, 1 lžíce pepře, 1 lžíce mletého kmínu, 1 lžička červené papriky, 1 lžička červené, pálivé papriky, 1 vrchovatá lžíce soli (na 1 kg masa cca 20 g soli).
Nálev se nechá přejít varem, přecedí se přes jemné sítko. Po vychladnutí se nálev napichuje velkou veterinární injekční stříkačkou s jehlou do svaloviny. Platí, že čím vyšší sval, tím větší počet vpichů.
Sele je třeba naložit do láku 4-5 dnů dopředu před samotným grilováním a uložit ho do chladného místa, nejlépe do studeného sklepu, či speciální chladící komory, kde je teplota mezi 8-10 °C. Pokud tuto možnost nemáme, vystačíme i s místností o teplotě do 20 °C. Tím se doba naložení zkrátí na 3 - 4 dny. Pozor na hlavu selete, aby se nezkazila.
Základem láku je česnek a sůl rozmíchaná v převařené vodě. Lák lze vylepšit vývarem z kořenové zeleniny. Koncentrace soli v láku je 2 dkg na 1kg masa.
Břišní dutinu a celé sele potřeme směsí na nakládání. Potom ho zabalíme do čistého ubrusu a uložíme do nádoby nebo vaničky. Takto připravené sele zalijeme zbytkem láku a převařenou vodou.
Příprava selete před grilování:
Před vložením selete na rožeň sele opláchneme od nakládacího solného láku a necháme ho okapat. Pak sele důkladně potřeme připravenou marinádou na potírání. Základem marinády je olej, sůl, česnek a černé pivo. Další přísady si zvolíme podle vlastní chuti: červená paprika, kari, chilli, hořčice, kmín nebo třeba jen směs grilovacího koření. Sele potřené marinádou, pokud máme čas, necháme 2 hodiny odležet. Pokud se marináda do masa vsákla, potírání zopakujeme.
Recept na 5 l marinády na potírání:
2 l oleje
1,5 l vody
1,5 l černého piva
4-6 ks stroužků česneku
4 polévkové lžíce grilovacího koření
4 polévkové lžíce hovězího vývaru (v prášku)
1 polévková lžíce sojové omáčky
1 polévková lžíce vegety
Jiné příklady marinády na potírání:
-0,7l oleje, 3 l černého piva, 4 grilovací koření, 1 texas gril, 30 dkg česneku, špetka soli.
-černé pivo, sůl, stolní olej, grilovací koření, med.
 

Rožnění selete:
Další krok je obalení selete alobalem. Sele před začátkem grilování pečlivě obalíme alobalem, aby se nepřipálilo a příliš nevyschlo.
Pokud chceme dobu rožnění zkrátit, obalíme sele trojitou vrstvou alobalu. V tomto případě bude jistější alobal zajistit omotáním selete tenčím vázacím drátem. Může pak grilovat při vyšší teplotě (můžeme na rošt přikládat více dříví). Sele zprudka (utopené v ohni) grilujeme cca 2-3 hodiny. Pokud nám někde alobal prohoří, musíme ho opět přebalit. Pak alobal odstraníme a sele dopékáme za stálého potírání marinádou.
Sele na rožeň upevníme bodci a střed těla připevníme drátem tak, že drát protáhneme kolem páteře a tu připevníme k rožni. Drátem rovněž upevníme zadní kýty, aby byly roztažené.
Sele v alobalu rožníme cca 4-5 hodin. Potom alobal sundáme a podle stupně propečenosti masa dopékáme a stále potíráme marinádou. Maso postupně odkrajujeme, dále potíráme marinádou a dopékáme. Před odkrajováním chvíli přestaneme sele marinovat. Pokud sele rožníme v uzavřeném roštu, doba propečení masa se zkrátí. Záleží na provedení roštu. Pokud nemáme speciální rožeň na grilování selete, musíme si pomoci jinak. Vykopeme ohniště, usadíme rožeň a rozděláme oheň. Než dáme sele rožnit, je potřeba mít hromadu žhavého popela. Na rožnění je nejvhodnější tvrdé dříví.
Je potřeba dodržet několik zásad:
Střídmě přikládat, aby se sele rožnilo jen na sálavém teple.
Dávat pozor, aby sele nevysychalo a nešetřit marinádou. Jen před okrajováním necháme sele mírně oschnout, aby marináda nepřerazila chuť masa.
Maso okrajujeme v plátech vysokých 0,5 - 1 cm. Je třeba si uvědomit, že sele se peče postupně v závislosti na velikosti svalu a umístění nad ohništěm.
Doporučuje se okrajovat maso mimo ohniště. Zamezí se tím ztrátám na mase a popáleninám obsluhy.
Nejlépe se potírá grilované maso větvičkami jalovce, selátko tak získá příjemnou vůni.
Aby se nám při grilování maso v alobalu nerosilo, je vhodné ho před obalením alobalem prudce na rožni opéct, aby se maso zatáhlo. Pak ho ještě jednou potřeme marinádou, obalíme alobalem a dáme zpět rožnit.

TOP 5 Opomíjených

 • Zaječí sekaná šiška (2011)

  1 zajíc, 1/2 kilogramu vepřového bůčku, 10 dkg housky, 6 dkg másla, 5 dkg cibule, pepř, sůl, šťáva a...

 • Zvěřinové koule nakládané (2011)

  1-1,2 kg odblaněné zvěřiny, sůl, pepř, 2 stroužky česneku, mletá paprika, 2 cibule, 1 vejce, 15...

 • Závitky s játry (2011)

  1-1,2 kg z kýty zvěřiny,  sůl, pepř, 10 dkg másla, 2 dl bílého vína, 6 kuliček pepře, 3 kuličky...

 • Rolovaná žebra (2011)

  1-1,2 kg plát masa ze žeber, sůl, 5 dkg slaniny, lžíce másla, 1 mrkev, 1 cibule, 1 petržel, 1/4...

 • Játrové placičky (2011)

  50 dkg jater, 1 vejce, 1 lžíce másla, 2 stroužky česneku, 1 cibule, majoránka, strouhanka, mléko,...

TOP 5 receptů

 • Zvěřina na smetaně (svíčková) (47672)

  ZVĚŘINOVÁ KLASIKA(zvěřina z jelena, daňka, muflona, srnce, černé, zajíce) 1-1,2 kg  zvěřiny z kýty...

 • Marináda divočina (30993)

  1,5 dl červeného vína, 2 dl oleje, 12 dkg jemně nakrájené cibule, 2 stroužky rozmačkaného česneku,...

 • Žebra z černé po manětínsku (24142)

  MŮJ TIP1-2 boky s žebry z divočáka, koření-medová žebírka (můžeme nahradit  kořením Andělská...

 • Zrání zvěřiny obecně (23979)

  Zvěřina obecněZa zvěřinu se považují zvířata, která žijí volně v přírodě a jsou lovena. Maso...

 • Pajšl na smetaně (19699)

  Vnitřnosti z mladého kusu srnčí zvěře:  plíce,  jazyk, srdíčko, 15 dkg jater.2 cibule, 2 lžíce...

Copyright � 2019. V�echna pr�va vyhrazena. Ur�eno pouze pro osobn� vyu�it�.