Zvěřinová Kuchařka

Nejchutnější zvěřinové recepty na internetu

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 1.63 (4 Hlasujících)

-Příprava masa na špíz: Maso nařežeme přes vlákno na silnější plátky, odblaníme a zbavíme tuku. Z plátků nařežeme kousky masa cca 5x5 cm. Kvalitní maso z mladých kusů zvěře můžeme osolit, jinak si solení schováme na konec tepelné úpravy. Maso okořeníme nebo lépe necháme marinovat. Maso ze zvěřiny je většinou suché. Proto ho na jehle kombinujeme s jiným masem (vepřové, kuřecí, krůtí) a slaninou, anglickou slaninou, uzeným bůčkem. Tučnou uzeninu na jehle dáváme ke zvěřině.

-Marináda dodá masu při grilování chuť podle složení koření. Existuje nespočet variací a sami můžete experimentovat a zkoušet nové koření. V tomto případě platí méně je někdy více, čím více koření dohromady smícháte, tím více bude chuť nevýrazná. Maso nakládáme do marinády alespoň na 2 až 3 hodiny, ideálně asi na jeden den. Marinádou můžeme maso při grilování potírat, zabráníme tak vysychání masa. Na příklad bažantí maso je velmi suché a marinádu použijeme téměř vždy. Naopak na tučnější plátky z divočáka nebo žebírka není třeba již tolik marinády.

-Maso před grilování vydáme z lednice alespoň 2 hodiny předem. Ořežeme tlusté kousky masa, aby nedocházelo k jeho vyškvařování a kapání tuku na brikety či gril. Grilujeme asi 5 až 7 minut (podle jejich tloušťky) z každé strany při vyšší teplotě, takže při sníženém roštu na grilu. Povrch masa se zatáhne a uchová maximum šťávy uvnitř. Potom dáme rošt výše a při menší teplotě grilujeme dalších asi 5 minut. Je-li maso příliš libové, prošpikujeme ho slaninou.

-Základní pravidlo: malé kousky - vysoká teplota a krátká grilovací doba; velké kusy - nízká teplota a delší grilovací doba.

-Pokrm určený ke grilování, naložený v oleji, snese velké teplo; máslem potřené porce zhnědnou.

-Před grilováním maso zpravidla nesolíme vyjma kvalitního masa z mladých kusů zvěře.

-Kořeněnou glazuru připravíte tak, že smícháte worcesterskou omáčku s rajským protlakem.

-Marinování zvěřiny z muflončete: Směs olivového oleje, česneku, červeného či bílého vína a bylinek.

-Šťáva vytékající z masa nesmí kapat do ohně. Vzdálenost grilovací mřížky by měla být 20 – 25 cm od ohně – podle velikosti plátku masa.

-Maso na grilu neobracejte vidličkou, protože po propíchnutí z něj více uniká šťáva, používejte kuchyňské kleště nebo lopatky.

-Při marinování občas maso a marinádu protřepejte.

-Na marinování používejte skleněné, keramické či plastové nádoby. Nepoužívejte hliníkové, litinové či měděné nádoby, mohou změnit chuť masa či marinády.

-Když grilujeme křehké či měkké suroviny, které by se na roštu rozpadly, zabalíme je do alobalu. Ten nakonec na minutku rozbalíme a dokončíme rozbalené.

-Aby se grilované maso nelepilo: Maso se přichytí na rozpálenou mřížku grilu a potom se velmi špatně obrací. Proto, když roztáhneme gril, rošt odložíme stranou. Potřeme jej slabou vrstvou oleje a vyskládáme na něj maso. Teprve když je v ohništi žár, položíme nad něj maso na roštu. Zaručeně se nepřichytí a bude se i lépe obracet.

-Maso, a nejčastěji to bývá rybí, se přichytí na rozpálenou mřížku grilu a potom se velmi špatně obrací. Proto, když roztáhneme gril, rošt odložíme stranou. Potřeme jej slabou vrstvou oleje a vyskládáme na něj maso. Teprve když je v ohništi žár, položíme nad něj maso na roštu. Zaručeně se nepřichytí a bude se i lépe obracet.

-Pokud začne kapat tuk na uhlí a začne hořet, postříkejte trochu gril vodou v rozprašovači.

-Před grilováním vždy pečlivě očistěte rošt a trochu potřete olejem.

-Negrilujte dokud nevyhoří podpalovač! Před samotným grilováním nechte oheň vyhasnout. Dřevěné uhlí se rozžhaví na správnou teplotu za cca 25-30 minut. Na plynovém grilu cca za 10 minut. Žhavé uhlíky mají mít popelavě šedou barvu.

-Jehlu s náplní můžeme obalit alobalem. Maso při grilování tolik nevyschne. Ke konci grilování alobal sundáme a ještě chvíli grilujeme.

-Grilovaná masa jsou hotová, vytvoří-li se na obou stranách hnědočervená kůrka. Při grilování do masa nožem ani vidličkou nepícháme, používáme k obracení spíše kovových kleští nebo dvou lopatiček.

-Při grilování může nastat situace, kdy maso, zeleninu či ovoce nemůžeme položit na rošt, ani napíchnout na špíz nebo upevnit na rožeň, protože je zvlášť měkké a křehké, anebo obsahuje příliš velké množství tekutiny. V tom případě je zabalíme do alobalu a teprve poté je položíme na rošt; doba grilování se tím téměř neprodlouží.

-Při grilování může nastat situace, kdy maso, zeleninu či ovoce nemůžeme položit na rošt, ani napíchnout na špíz nebo upevnit na rožeň, protože je zvlášť měkké a křehké, anebo obsahuje příliš velké množství tekutiny. V tom případě je zabalíme do alobalu a teprve poté je položíme na rošt. Doba grilování se tím téměř neprodlouží.

-Alobal na grilování před použitím musíme potřít tukem. A balíčky v alobalu umístíme na rošt těsně nad žhavé uhlí či popel. Chceme-li, aby grilovaná rajčata, cibule, jablka nebo hrušky měly pěknou barvu a příchuť pečeného pokrmu, fólii před koncem grilování rozevřeme.

-Křehké grilované ovoce či zeleninu nemusíme do hliníkové fólie jenom balit, můžeme je položit na rošt potažený alobalem; přitom jej rovněž musíme potřít tukem.

-Existují také alobalové misky různých velikostí v nichž se potraviny dají šetrně grilovat.

TOP 5 Opomíjených

 • Zaječí sekaná šiška (2011)

  1 zajíc, 1/2 kilogramu vepřového bůčku, 10 dkg housky, 6 dkg másla, 5 dkg cibule, pepř, sůl, šťáva a...

 • Zvěřinové koule nakládané (2011)

  1-1,2 kg odblaněné zvěřiny, sůl, pepř, 2 stroužky česneku, mletá paprika, 2 cibule, 1 vejce, 15...

 • Závitky s játry (2011)

  1-1,2 kg z kýty zvěřiny,  sůl, pepř, 10 dkg másla, 2 dl bílého vína, 6 kuliček pepře, 3 kuličky...

 • Rolovaná žebra (2011)

  1-1,2 kg plát masa ze žeber, sůl, 5 dkg slaniny, lžíce másla, 1 mrkev, 1 cibule, 1 petržel, 1/4...

 • Játrové placičky (2011)

  50 dkg jater, 1 vejce, 1 lžíce másla, 2 stroužky česneku, 1 cibule, majoránka, strouhanka, mléko,...

TOP 5 receptů

 • Zvěřina na smetaně (svíčková) (47672)

  ZVĚŘINOVÁ KLASIKA(zvěřina z jelena, daňka, muflona, srnce, černé, zajíce) 1-1,2 kg  zvěřiny z kýty...

 • Marináda divočina (30993)

  1,5 dl červeného vína, 2 dl oleje, 12 dkg jemně nakrájené cibule, 2 stroužky rozmačkaného česneku,...

 • Žebra z černé po manětínsku (24142)

  MŮJ TIP1-2 boky s žebry z divočáka, koření-medová žebírka (můžeme nahradit  kořením Andělská...

 • Zrání zvěřiny obecně (23979)

  Zvěřina obecněZa zvěřinu se považují zvířata, která žijí volně v přírodě a jsou lovena. Maso...

 • Pajšl na smetaně (19699)

  Vnitřnosti z mladého kusu srnčí zvěře:  plíce,  jazyk, srdíčko, 15 dkg jater.2 cibule, 2 lžíce...

Copyright � 2019. V�echna pr�va vyhrazena. Ur�eno pouze pro osobn� vyu�it�.